Ärendet öppnades i samband med att revisorn, som driver en enmansbyrå utanför Stockholm, ansökte om att förnya sin revisorsauktorisation. RI upptäckte då att han bara hade genomfört fyra av de 100 fortbildningstimmar som myndigheten kräver.
För att läsa vidare behöver du en prenumeration
Läs gratis i fyra veckor
Redan prenumerant?
Enligt revisorns egen kalkyl hade han genomgått 125 timmars vidareutbildning under de senaste fem åren. Bland annat har revisorn deltagit i både fortbildningsaktiviteter inom Team Audit och på byråkonferenser på ett revisionsföretag som han samarbetar med. Dessa utbildningsdagar har bland annat kretsat kring de senaste nyheterna inom revision, redovisning och skatt.
Trots att RI lyfter fram att revisionsföretagets interna aktiviteter “kan vara till stor nytta för upprätthållandet av kompetensen hos deltagarna, slår myndigheten ändå fast att de inte kan tillgodoräknas i ansökan.
“Enligt Revisorsinspektionens uppfattning kan emellertid kunskapsöverföring av detta slag inte anses utgöra sådan verifierbar fortbildning som avses i förordningen om revisorer och i Revisorsinspektionens föreskrifter”, skriver RI i sitt beslut.
Efter att RI öppnade tillsynsärendet lämnade revisorn ytterligare fortbildningstimmar. Det handlade då om en redovisningsdag som FAR höll under hösten 2018. Inte heller dessa timmar kunde revisorn tillgodoräkna sig, eftersom tillfället faller utanför femårsperioden.
RI ser allvarligt på att revisorn bara uppnått fyra timmar av de 100 föreskrivna fortbildningstimmarna och tilldelar honom därför en varning.
Läs hela beslutet Dnr 2024-1595.