Bolagsgruppen växer så det knakar
Utvecklingen för den Stockholmsbaserade CreActive-gruppen, där bland annat Ekonomibolaget och Lön & HR Bolaget ingår, fortsätter att gå i dur.

Linda Högstedt, vd på CreActive-gruppen och Niklas Högstedt, ekonomichef inom koncernen.
Under 2024 ökade CreActive-gruppen omsättningen med 8 procent till 40,2 miljoner kronor. Det meddelar koncernen i ett pressmeddelande. Gruppen själv uppger att framför allt rådgivning och affärsutveckling ligger bakom tillväxten.
För att läsa vidare behöver du en prenumeration
Läs gratis i fyra veckor
Redan prenumerant?
”Vi ser en ökad efterfrågan på smarta digitala lösningar och strategisk rådgivning för att hjälpa företag att navigera en allt mer komplex affärsmiljö. Denna helhetssyn är vår största styrka”, skriver Niklas Högstedt, delägare och CFO i Ekonomibolaget, till Revisionsvärlden.
Enligt Niklas Högstedt ligger en fortsatt expansion i korten.
”Vi ser stora tillväxtmöjligheter framåt och är väl positionerade för att hjälpa företag att växa sunt genom att skapa mer värde med mindre resurser”, uppger han till Revisionsvärlden.
Under fjolåret förbättrades även lönsamheten. Bolagsgruppens rörelseresultat ökade från 4,5 miljoner kronor till 6,4 miljoner kronor. Det motsvarar en rörelsemarginal på 15,8 procent, jämfört med 12,2 procent 2023.
Bolagsgruppens framgångar tycks inte ha gått obemärkt förbi. I höstas tilldelades Ekonomibolaget priset Årets Framtidsbyrå av FAR, vilket Revisionsvärlden uppmärksammade. Tidigare var Lön & HR en avdelning inom Ekonomibolaget men drivs sedan 2018 som en separat byrå.