Gå till innehållet
Gå till startsidan

Affärsnyheter för dig inom redovisning, revision och rådgivning

för att läsa, eller prova fyra veckor gratis prenumeration.

Ditt konto

Sök

Kundtapp pressar Talenoms svenska verksamhet

Den svenska verksamheten fortsätter att tynga Talenoms siffror. Det framgår av redovisningskoncernen dagsfärska kvartalsrapport.

Nyhet

Redovisningskoncernen Talenom fortsätter att blöda pengar i Sverige. Under det första kvartalet minskade omsättningen med hela 14 procent och landade på 6 miljoner euro. Det kan jämföras med samma period förra året då tillväxten var positiv och landade på 3,4 procent.

Samtidigt blöder den svenska verksamheten. EBITDA-förlusten landade på 179.000 euro, jämfört med 22.000 euro under första kvartalet i fjol.

Bakom den dramatiska utvecklingen ligger främst ett stort antal tappade kunder. Resultatet tyngs även av de stora kostnader som Talenom har lagt på att införa en egen plattform. Men Otto-Pekka Huhtala, vd på Talenom, uppger att redovisningskoncernen spår bättre siffror innan årets slut.

”Arbetet med att vända utvecklingen i Sverige har fortskridit, och det är vårt främsta fokusområde på kort sikt”, heter det i kvartalsrapporten.

Bolaget vill ”anpassa antalet anställda till nettoomsättningen”, men inga uppsägningar planeras, enligt Sverigechefen.

Talenoms aktie handlas på Helsingforsbörsen och redovisningskoncernen redovisar därför löpande hur det går för bolaget. Sverigebenet stod för 17 procent av bolagets intäkter under första kvartalet, medan den finska verksamheten utgjorde 73 procent. Därtill har Talenom byråer i Spanien och Italien.

Totalt sett rapporterar koncernen en tillväxt på 4,9 procent under det första kvartalet och landar därmed på 35,7 miljoner euro. Rörelseresultatet EBITDA landade på 10,7 miljoner, jämfört med 9,5 miljoner under samma period i fjol.

Senaste från Revisionsvärlden