Gå till innehållet
Gå till startsidan

Affärsnyheter för dig inom redovisning, revision och rådgivning

för att läsa, eller prova fyra veckor gratis prenumeration.

Ditt konto

Sök

Deloitte ökar 11 procent globalt

Nyhet

Deloitte ökade intäkterna med 11,3 procent till rekordhöga 43,2 miljarder dollar under det senaste räkenskapsåret, vilket avslutades den 31 maj. Därmed har revisions- och rådgivningsjätten, som globalt leds av vd:n Punit Renjen, totalt nio år i följd av intäktstillväxt bakom sig. Nätverket är för närvarande störst globalt. Fördelat på de olika grenarna gick konsultverksamheten bäst med en ökning på 15,7 procent.

Vid sidan av konsultgrenen lyckades även riskrådgivningen mäkta med en tvåsiffrig procenttillväxt (12,0). Audit & Assurance uppvisar en tillväxt på 7,7 procent.

Deloitte nämner inget i pressmeddelandet om hur resultatet utvecklades under perioden.

Vid sidan av den finansiella utvecklingen informerar Deloitte också att man har ökat antalet medarbetare med 8,4 procent till cirka 286 000 anställda. Under det gångna året tog företaget in 676 partners, en ökning med 19 procent från i fjol.

Senaste från Revisionsvärlden