Personalen tar över KPMG-kontoret i Lidköping

För att läsa vidare behöver du en prenumeration
Läs gratis i fyra veckor
Redan prenumerant?
Nästan hela KPMG i Lidköping och Skara går över till den purfärska byrån Revisionspartner Skaraborg, som startats av tre avhoppade KPMG-revisorer – Göran Johansson, Niklas Näsholm och Stefan Ottarson.
”Bakgrunden är att KPMG säljer redovisningsdelen till Aspia. Vi har många kombiuppdrag och vi tror inte att kunderna uppskattar förändringen som Aspia-affären har medfört och vi tror dessutom att vi skulle få svårt att försvara vår position på marknaden i Skaraborg med bara revision. Därför har vi startat en lokal byrå för att kunna leverera samtliga tjänster på samma sätt som tidigare. Vi sitter i KPMG:s gamla lokaler i Lidköping och Skara. Dessutom öppnar vi ett kontor i Mariestad”, säger Göran Johansson till Revisionsvärlden.
Åtta personer, alla utom en på gamla KPMG i Lidköping och Skara, har börjat eller uppges vara på väg till den nya byrån. Fyra, inklusive grundartrion, är revisorer – lika många redovisningskonsulter. Fem personer kommer att arbeta från Lidköping, de andra från Skara och Mariestad.
Betalar ni något till KPMG för revisionsuppdrag och lokalkontrakt?
”Jag vill inte ge några detaljer kring vår uppgörelse med KPMG”, säger Göran Johansson.
Ingen motsvarande uppgörelse tycks finnas med Aspia, som också har kontor i Lidköping, för de redovisningsuppdrag tycks vara på väg att gå redovisningsjätten förbi. Ingen av avhopparna var partner eller director på KPMG, vilket kan ha underlättat uppgörelsen.
Hur känns det?
”Kul och spännande. Vi har fått väldigt bra reaktioner lokalt från våra kunder. De flesta ser positivt på en lokal byrå och samarbetspartner. Närmast kommer vi säkerställa att verksamheten fungerar, men på sikt vill vi växa så att vi får litet större volym på alla tre orterna”, säger Göran Johansson.