Gå till innehållet
Gå till startsidan

Affärsnyheter för dig inom redovisning, revision och rådgivning

för att läsa, eller prova fyra veckor gratis prenumeration.

Ditt konto

Sök

Freedom Group köper Skånebyrå

Freedom Group expanderar söderut och förvärvar redovisningsbyrån Marredo i Löddeköpinge.

Affär

Redovisningsbyrån Marredo drivs av Johan och Malena Markholm. Med det färska förvärvet växer Freedom Groups omsättning med 19 miljoner kronor och 18 medarbetare.

För att läsa vidare behöver du en prenumeration

Läs gratis i fyra veckor

”Vi är mycket glada över förtroendet att förvärva Marredo. De ger oss en starkare ställning i Skåne och är givetvis en heltäckande byrå, men de bidrar också specifikt med stort fokus och kapacitet inom löneområdet” uppger Emma Strömfelt, vd för Freedom Group, i ett pressmeddelande.

Under det senaste året har Freedom Group flyttat fram sina positioner inom redovisningsbranschen rejält. I fjol slukade bolaget bland annat Adsum Redovisning och Affärsrådgivning AB. I januari förvärvade Freedom Group dessutom tre ekonomibyråer i Storstockholm, vilket Revisionsvärlden rapporterade.

Samtidigt är det inte bara Freedom Group som har haft ögonen på Marredo. Enligt Johan Markholm har byrån blivit uppvaktad av flera bolag. Att Skånebyrån gav grönt ljus till affären berodde på flera faktorer.

”Vi gör bedömningen att det är bäst för både kunder och personal. Att fortsätta verka relativt självständigt som Marredo har varit viktigt i beslutet”, skriver Johan Markholm i pressmeddelandet.

Senaste från Revisionsvärlden