Gå till innehållet
Gå till startsidan

Affärsnyheter för dig inom redovisning, revision och rådgivning

för att läsa, eller prova fyra veckor gratis prenumeration.

Ditt konto

Sök

Efter ägarbytet – Wint vänder till rörelsevinst

Redovisningstjänten Wint, som i fjol fick private equity-bolaget Norvestor som ny huvudägare, vänder en rörelseförlust på 8,8 miljoner kronor till en rörelsevinst på 15 miljoner kronor. Det skriver nyhetssajten Breakit.

Notis

”Förra året hade vi lite mer fokus på automatisering och att bli mer lönsamma och det har slagit väl ut”, säger Daniel Johansson till Breakit.

För att läsa vidare behöver du en prenumeration

Läs gratis i fyra veckor

Resultatet på sista raden blev en förlust på 4,3 miljoner kronor. Enligt vd:n beror det på finansiella kostnader kopplade till själva ägarbytet. Det var i slutet av 2024 som Wint köptes av Norvestor, det norska private equity-bolag som sedan tidigare kontrollerar den finländska redovisningsgruppen Rantalainen, se tidigare artikel.

Wint grundades 2011 av revisorn Björn Elfgren. I början var Wint en ganska traditionell kombibyrå, men efter hand började bolaget att utveckla egen programvara och idag är Wint både programvaruföretag som redovisningsbyrå. Verksamheten drivs från Göteborg och är inriktad på mindre kunder. Björn Elfgren lämnade vd-posten 2018, och sålde sina aktier i samband med att Norvestor tog över. Detsamma  gjorde en rad andra ägare som kommit igenom åren, exempelvis finansmannen Per Josefsson och Collector-grundaren Lena Apler.

Under 2024 landade omsättningen på 150 miljoner kronor, en ökning från 121 miljoner året innan. Det innebär en ökning med 24 procent.

Nu är siffrorna från fjolåret klara – och det står klart att bolaget överträffade sina mål för året, enligt vd:n Daniel Johansson.

Strategin är att fokusera på specifika branscher som fastighetsmäklare, IT-konsulter och arkitekter. Nyligen presenterades ett nytt, utökat avtal med Fastighetsbyrån. Hela mäklarkedjan ska ansluta sig till Wints plattform.

Läs mer

Senaste från Revisionsvärlden