Gå till innehållet
Gå till startsidan

Affärsnyheter för dig inom redovisning, revision och rådgivning

för att läsa, eller prova fyra veckor gratis prenumeration.

Ditt konto

Sök

Dyr bakläxa för brittiska EY

Storbritanniens tillsynsmyndighet ger redovisningsjätten EY en bot på 4,9 miljoner pund för sin revision av kollapsade Thomas Cook. Det rapporterar Financial Times.

Notis

När resebolaget Thomas Cook gick i konkurs 2019 var det inte bara turister som drabbades. Även EY i Storbritannien fick det hett om öronen. Redovisningsjätten hamnade då under den brittiska tillsynsmyndigheten Financial Reporting Councils (FRC) lupp, vilket Revisionsvärlden uppmärksammade.

För att läsa vidare behöver du en prenumeration

Läs gratis i fyra veckor

Nu är den knappt sex år långa utredningen i mål – och EY tvingas ta fram plånboken. FRC tilldelar nämligen EY en böter på 4,9 miljoner pund, motsvarande drygt 65 miljoner kronor, för ”allvarliga överträdelser av standarder” i sina revisioner av resebolaget för åren 2017 och 2018.

”Bland annat för att ha underlåtit att ordentligt ifrågasätta bolagets ledning om dess förmåga att fortsätta som en ‘going concern’ innan man godkände 2018 års redovisning”, uppger Financial Times.

Bakläxan kunde dock ha blivit ännu dyrare för EY. Bötesbeloppet låg först på 6,5 miljoner pund, motsvarande nära 83 miljoner kronor. Enligt Financial Times har redovisningsjätten samarbetat under utredningen vilket resulterade i en rabatterad slutnota.

”Vi är fast beslutna att lära oss av dessa misstag och har stärkt våra rutiner, utbildningar och riktlinjer, liksom vår globala revisionsmetodik, för att åtgärda de identifierade bristerna – och samtidigt stärka en kultur av professionell skepsis”, skriver EY i ett uttalande.

Senaste från Revisionsvärlden