Gå till innehållet
Gå till startsidan

Affärsnyheter för dig inom redovisning, revision och rådgivning

för att läsa, eller prova fyra veckor gratis prenumeration

Ditt konto

Sök

EY tar in ”affärsaktivist” som partner

Folk på väg

EY har utsett hållbarhetsprofilen Anna Ryott till Chief Impact Officer och partner. Ryott ska enligt ett pressmeddelande driva ”strategiska initiativ” tillsammans med företag som vill ”göra skillnad” och som vill ”förena hållbar utveckling med tillväxt”. EY beskriver Anna Ryott som ”en globalt erkänd affärsaktivist som brinner för att skapa en positiv förändring”.


”Jag är oerhört stolt över att Anna Ryott har valt att börja hos oss som Chief Impact Officer. Jag ser verkligen fram emot att samarbeta med Anna för att fortsätta vår resa mot att sätta hållbarhet i centrum för allt vi gör”, säger Jesper Almström, Regional Managing Partner på EY i Norden.


Anna Ryott har varit vice vd på Norrsken Foundation, vd för Swedfund och haft ledande positioner på UNICEF och SOS Barnbyar. År 2019 var hon med och grundade Heart17, ett globalt initiativ med syftet att uppnå FN:s 17 globala mål för hållbar utveckling.

Senaste från Revisionsvärlden